Kontrowersje związane z MŚ 2022

Kontrowersje związane z MŚ 2022

Read Time:3 Minute, 6 Second

Podejrzenia o korupcję przy wyborze gospodarza

Organizatorzy mistrzostw mierzą się z podejrzeniem o korupcję przy wyborze Kataru na gospodarza Mistrzostw Świata. Były pracownik katarskiego zespołu przetargowego stwierdził, że kilku afrykańskich urzędników otrzymało od Kataru 1,5 miliona dolarów w zamian za głosowanie na Katar podczas wyboru gospodarza mistrzostw. Później oskarżenia zostały wycofane, ale pojawiły się podejrzenia o wywieranie w tej sprawie presji przez katarskich urzędników przetargowych.

Podczas afery korupcyjnej w FIFA wielu urzędników organizacji zostało aresztowanych pod zarzutem przyjmowania łapówek w zamian za przyznanie Katarowi prawa do organizacji Mistrzostw Świata.

Przesunięcie terminu rozgrywek na listopad i grudzień

Ze względu na klimat w Katarze pojawiły się obawy co do przeprowadzenia Mistrzostw Świata w tradycyjnych ramach czasowych, tj. w czerwcu i lipcu. W październiku 2013 r. zlecono grupie zadaniowej rozważenie alternatywnych dat i złożenie raportu po Mundialu w Brazylii. W dniu 24 lutego 2015 r. Grupa Zadaniowa FIFA zaproponowała, aby turniej był rozgrywany od końca listopada do końca grudnia 2022 r., aby uniknąć letnich upałów między majem a wrześniem, a także uniknąć kolizji z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022 w lutym, Zimową Paraolimpiadą w marcu i Ramadanem w kwietniu.

Pomysł zorganizowania turnieju w listopadzie jest kontrowersyjny, ponieważ kolidowałby ze standardowymi harmonogramami sezonów niektórych lig krajowych na całym świecie. Komentatorzy zauważyli, że kolizja z okresem świątecznym prawdopodobnie spowoduje zakłócenia, podczas gdy istnieje obawa o to, jak krótki ma być turniej. Członek komitetu wykonawczego FIFA, Theo Zwanziger, powiedział, że przyznanie mundialu 2022 pustynnemu państwu Kataru było „rażącym błędem”. Frank Lowy, prezes Football Federation Australia, powiedział, że jeśli Mistrzostwa Świata 2022 zostaną przesunięte na listopad, a tym samym zakłócą harmonogram rozgrywek A-League, będą ubiegać się o odszkodowanie od FIFA. Richard Scudamore, dyrektor naczelny Premier League, stwierdził, że rozważą podjęcie kroków prawnych przeciwko FIFA, ponieważ posunięcie to zakłóciłoby popularny program świąteczny i noworoczny Premier League. 19 marca 2015 r. źródła FIFA potwierdziły, że finał zostanie rozegrany 18 grudnia.

Katarski kryzys dyplomatyczny

5 czerwca 2017 r. Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go o destabilizację regionu i wspieranie grup terrorystycznych. Arabia Saudyjska, Jemen, Mauretania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt w liście zwróciły się do FIFA o zastąpienie Kataru jako Gospodarza Mistrzostw Świata, nazywając ten kraj „bazą terroryzmu”. W październiku 2017 r. generał Dhahi Khalfan Tamim, zastępca szefa policji i służby bezpieczeństwa ogólnego w Dubaju, pisał o kryzysie na Twitterze w języku arabskim; mówiąc: „Jeśli Mistrzostwa Świata opuszczą Katar, katarski kryzys się skończy… bo kryzys jest stworzony, by się od niego wydostać”. Według doniesień medialnych, wiadomość wydawała się sugerować, że kierowana przez Saudyjczyków blokada Kataru została uchwalona tylko dlatego, że Katar był gospodarzem największego na świecie wydarzenia piłkarskiego. W odpowiedzi na doniesienia mediów o jego tweecie, Dhahi Khalfan napisał na Twitterze; „Powiedziałem, że Katar udaje kryzys i twierdzi, że jest oblegany, aby mógł uciec od ciężaru budowy drogich obiektów sportowych na Mistrzostwa Świata”. Minister stanu ZEA do spraw zagranicznych Anwar Gargash powiedział, że Dhahi Khalfan został źle zrozumiany w mediach. W odpowiedzi Gargash wyjaśnił, że organizacja Mistrzostw Świata 2022 w Katarze „powinna obejmować odrzucenie polityki wspierającej ekstremizm i terroryzm”.

Wysoka śmiertelność przy budowie obiektów

Jak donosiły światowe media w trakcie budowy obiektów sportowych przeznaczonych na Mistrzostwa Świata w Katarze zginęło około 6,5 tysiąca robotników (choć liczba ta jest prawdopodobnie większa). Wśród ofiar byli głównie pracownicy sezonowi zatrudniani z takich krajów jak Indie, Nepal, Bangladesz, Sri Lanka, Pakistan, Filipiny czy Kenia. Przyczyną tych zgonów – zdaniem świadków – było nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, skutkujące licznymi wypadkami przy pracy, panujący upał czy zmuszanie do pracy także w trakcie choroby. Prawo pracy panujące w Katarze, powiązane z systemem kafali, jest określane mianem „współczesnego niewolnictwa”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *